Częste pytania

częste pytania i odpowiedzi przed podjęciem kontaktu

F.A.Q.

Często zadawane pytania

PRZED PIERWSZĄ KONSULTACJĄ

Jak wygląda pierwsza konsultacja?

Zastanawiając się nad podjęciem kontaktu ze specjalistą, takim jak psycholog, seksuolog, czy psychiatra możesz mieć dużo wątpliwości, niepokoju, m.in. o to, czy uda się Tobie wszystko powiedzieć, czy zostaniesz zrozumiana/y, jak dokładnie przebiegnie rozmowa. Opisaliśmy to dosyć szczegółowo w dwóch artykułach, które znajdziesz na stronie tutaj i tutaj.

Jak długo czeka się na termin pierwszej wizyty?

Ponieważ dbamy o wysoką jakość naszej pracy, ograniczamy liczbę osób, z którą regularnie pracujemy w danym czasie. W zależności od dyspozycyjności Twojej i wybranego specjalisty, czas oczekiwania na pierwszą konsultację może wynieść tydzień lub dwa, ale także kilka tygodni. Najlepiej ustalić tę kwestię telefonicznie z wybraną osobą.

Czy do pierwszej wizyty należy się jakoś przygotować?

Jeśli posiadasz dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia, wyniki badań – dobrze zabrać te rzeczy ze sobą. Poza tym nie musisz przygotowywać się w szczególny sposób. Czas, który w PROPSYCHE przeznaczamy na spotkanie z Tobą to od 50 do 60 minut – na pewno na spokojnie będzie możliwość, aby wszystko ustalić. Psycholog lub psychiatra w zrozumieniu pokieruje rozmową i zapyta o wszystkie istotne kwestie.

Czym jest konsultacja do psychoterapii?

Zanim podejmiesz pracę psychoterapeutyczną, czy będzie to psychoterapia indywidualna, psychoterapia par, czy terapia rodzin, odbywają się tzw. konsultacje. Spotkania te mają za zadanie pozwolić specjaliście poznać Ciebie, Twoją sytuację, stan zdrowia itp. Po konsultacjach przystępujecie do wyznaczenia celów psychoterapii i metod pracy, które najlepiej odpowiadają na określone w czasie konsultacji potrzeby.

WYBÓR SPECJALISTY

Czy najpierw umówić się do psychologa czy do psychiatry?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zaczyna się od słów „to zależy…”. W PROPSYCHE jednak pracujemy w zespole specjalistów, w skład którego wchodzą zarówno lekarze, jak i psychologowie o różnej specjalizacji i kompetencjach. Bez względu na to, do kogo trafisz w pierwszej kolejności, możesz liczyć na to, że wysłuchamy Ciebie i pokierujemy do odpowiedniego specjalisty, jeśli będzie taka potrzeba. Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy w artykule „Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?”

CELE TERAPII

Jaki cel ma psychoterapia?

Ogólnym celem psychoterapii jest osiągnięcie przez zgłaszające się na nią osoby stanu zdrowia i samopoczucia, który będzie możliwie wolny od utrudniających życie objawów. Pozwoli to w pełni wykorzystywać własny potencjał do rozwoju i czerpania radości z życia. Szczegółowe cele oparte na Twoim stanie zdrowia i potrzebach oraz sposób pracy ustalisz ze specjalistą w trakcie pierwszych kilku spotkań diagnostycznych.

TERAPIA DZIECI I MŁODZIEŻY

Czy zgłaszając do psychoterapii nastolatka na pierwsze spotkanie powinien przyjść sam rodzic?

Decyzja dotycząca formuły pierwszego spotkania odbywa się indywidualnie. Dzwoniąc do psychoterapeuty rodzic / opiekun ma możliwość w skrócie nakreślić specjaliście na czym polega kłopot nastolatka. Aby możliwa była skuteczna praca terapeutyczna, nastolatek musi rozumieć dlaczego ma ją podjąć oraz wyrażać na to zgodę. Najczęściej proponuje się zatem, aby w na pierwsze spotkanie przyszli zarówno opiekunowie jak i nastolatek.