SZKOLENIE | online

Diagnoza uzależnień od substancji i zachowań

Szkolenie dla praktyków (ONLINE)

Data

13.11.2021

Harmonogram zajęć

sobota, 10:00 – 17:00

Adres

Platforma internetowa Zoom

}

Godziny szkoleniowe

8h

Zaświadczenie

Tak

Inwestycja

od 190 zł

190,00 290,00 

Możliwa płatność na raty!

Jeśli chcesz rozłożyć płatność na 2-3 raty 0%, zadzwoń lub napisz do nas 🙂

13.11.2021, szkolenie online

Szkolenie skierowane jest do psychologów i psychoterapeutów oraz innych pracowników ochrony zdrowia, którzy spotykają się w swojej pracy z problemami nadużywania substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, leków oraz od zachowań (uzależnienia behawioralne). Szkolenie koncentruje się na zagadnieniach związanych z diagnozą różnicową.

Problem uzależnienia lub potrzeba oceny, czy zgłaszane przez pacjenta objawy kwalifikują go do leczenia w ramach psychoterapii uzależnień, czy też może być z pacjentem prowadzona ogólna psychoterapia bywają dla diagnosty wyzwaniem. Podobnie w przypadku, gdy pacjent w czasie terapii zaczyna ujawniać nowe zachowania związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnym.

W którym momencie można rozpoznać zespół zależności od substancji psychoaktywnych? Czy objawy oraz ich nasilenie mogą zasugerować nam jaki rodzaj terapii i o jakiej intensywności powinien zostać zaproponowany pacjentowi?

Czy równolegle mogą być prowadzone dwa procesy terapeutyczne, jeden nakierowany na problemy nadużywania substancji, drugi, przykładowo na leczenie zaburzeń osobowości?

W praktyce psychologicznej i psychoterapeutycznej trafne rozpoznanie lub wykluczenie uzależnienia może nie być łatwe, nie posiadając specjalistycznego przygotowania w zakresie psychoterapii uzależnień. Szkolenie skupia się na zagadnieniach diagnozy klinicznej. Ma za zadanie wyposażyć uczestników w wiedzę oraz kompetencje, które pozwolą psychologowi, psychoterapeucie w praktyce ambulatoryjnej zróżnicować stan uzależnienia oraz nadużywania, czy szkodliwego stosowania substancji psychoaktywnych.

Szkolenie wyróżnia duża liczba prezentacji klinicznych. Dzięki temu skorzystają z niego zarówno początkujący diagności, jak i bardziej doświadczeni praktycy, dla których problem uzależnienia nie jest w praktyce ambulatoryjnej często spotykany. Objawy uzależnienia zostaną omówione w oparciu o prawdziwe sytuacje kliniczne. Wprowadzenie teoretyczne zostanie przedstawione z naciskiem na praktyczne wskazówki – w jaki sposób pytać o objawy, czego unikać, o co należy dopytać itp. Poza wiedzą, uczestnicy będą mieli okazję zdobyć lub poćwiczyć własne kompetencje diagnostyczne, dzięki pracy w grupach.

Program szkolenia:

  • kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych oraz od zachowań (np. pracoholizm, hazard, zakupoholizm),
  • prowadzenie wywiadu pod kątem diagnozy różnicowej uzależnień,
  • kontakt z osobą uzależnioną, nawiązywanie relacji diagnostycznej,
  • najczęstsze trudności diagnostyczne,
  • praktyczne ćwiczenia warsztatowe,
  • rola rodziny w procesie diagnozy,
  • jak diagnoza przekłada się na wybór formy leczenia.

Informacje o osobie prowadzącej:

dr n. med. Adrian Kowalski

dr n. med. Adrian Kowalski

psychiatra dzieci i młodzieży

diagnoza i leczenie farmakologiczne chorób i zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży

Masz pytania? Nie wiesz, czy jest to oferta dla Ciebie?

Chętnie z Tobą o tym porozmawiamy. Skorzystaj z formularza lub zadzwoń na numer (+48) 790 219 220.