SZKOLENIE | online

Diagnoza uzależnień od substancji i zachowań

Szkolenie dla praktyków (ONLINE)

Data

16.10.2021

Harmonogram zajęć

sobota, 10:00 – 17:00

Adres

Platforma internetowa Zoom

}

Godziny szkoleniowe

8h

Zaświadczenie

Tak

Inwestycja

od 290 zł

290,00 390,00 

Niższa cena obowiązuje do 15 sierpnia lub do wyczerpania miejsc promocyjnych.

Wyczyść

16.10.2021, szkolenie online

Szkolenie skierowane jest do psychologów i psychoterapeutów oraz innych pracowników ochrony zdrowia, którzy spotykają się w swojej pracy z problemami nadużywania substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, leków oraz od zachowań (uzależnienia behawioralne). Szkolenie koncentruje się na zagadnieniach związanych z diagnozą różnicową.

Problem uzależnienia lub potrzeba oceny, czy zgłaszane przez pacjenta objawy kwalifikują go do leczenia w ramach psychoterapii uzależnień, czy też może być z pacjentem prowadzona ogólna psychoterapia bywają dla diagnosty wyzwaniem. Podobnie w przypadku, gdy pacjent w czasie terapii zaczyna ujawniać nowe zachowania związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnym.

W którym momencie można rozpoznać zespół zależności od substancji psychoaktywnych? Czy objawy oraz ich nasilenie mogą zasugerować nam jaki rodzaj terapii i o jakiej intensywności powinien zostać zaproponowany pacjentowi?

Czy równolegle mogą być prowadzone dwa procesy terapeutyczne, jeden nakierowany na problemy nadużywania substancji, drugi, przykładowo na leczenie zaburzeń osobowości?

W praktyce psychologicznej i psychoterapeutycznej trafne rozpoznanie lub wykluczenie uzależnienia może nie być łatwe, nie posiadając specjalistycznego przygotowania w zakresie psychoterapii uzależnień. Szkolenie skupia się na zagadnieniach diagnozy klinicznej. Ma za zadanie wyposażyć uczestników w wiedzę oraz kompetencje, które pozwolą psychologowi, psychoterapeucie w praktyce ambulatoryjnej zróżnicować stan uzależnienia oraz nadużywania, czy szkodliwego stosowania substancji psychoaktywnych.

Szkolenie wyróżnia duża liczba prezentacji klinicznych. Dzięki temu skorzystają z niego zarówno początkujący diagności, jak i bardziej doświadczeni praktycy, dla których problem uzależnienia nie jest w praktyce ambulatoryjnej często spotykany. Objawy uzależnienia zostaną omówione w oparciu o prawdziwe sytuacje kliniczne. Wprowadzenie teoretyczne zostanie przedstawione z naciskiem na praktyczne wskazówki – w jaki sposób pytać o objawy, czego unikać, o co należy dopytać itp. Poza wiedzą, uczestnicy będą mieli okazję zdobyć lub poćwiczyć własne kompetencje diagnostyczne, dzięki pracy w grupach.

Program szkolenia:

  • kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych oraz od zachowań (np. pracoholizm, hazard, zakupoholizm),
  • prowadzenie wywiadu pod kątem diagnozy różnicowej uzależnień,
  • kontakt z osobą uzależnioną, nawiązywanie relacji diagnostycznej,
  • najczęstsze trudności diagnostyczne,
  • praktyczne ćwiczenia warsztatowe,
  • rola rodziny w procesie diagnozy,
  • jak diagnoza przekłada się na wybór formy leczenia.

Informacje o osobie prowadzącej:

mgr Rafał Kozielec

mgr Rafał Kozielec

psycholog, psychoterapeuta uzależnień (osoby dorosłe), pedagog

psychoterapia indywidualna uzależnień i współuzależnienia osób dorosłych

Masz pytania? Nie wiesz, czy jest to oferta dla Ciebie?

Chętnie z Tobą o tym porozmawiamy. Skorzystaj z formularza lub zadzwoń na numer (+48) 790 219 225.