Diagnoza psychoseksuologiczna

diagnozy i opinie związane z życiem psychoseksualnym – obszary życia seksualnego, jakimi zajmujemy się w Propsyche – dlaczego warto sięgnąć po fachową pomoc – komu pomagamy

Diagnoza psychoseksuologiczna

Pomoc dla dorosłych
Diagnoza psychoseksuologiczna może być przydatna z różnych powodów. Dzięki niej możesz się lepiej zidentyfikować naturę swoich problemów seksualnych, co pomoże w lepszym planowaniu terapii i zwiększeniu samoświadomości seksualnej.
W Ośrodku na podstawie diagnozy przygotowujemy opinie dla osób transpłciowych, które chcą podjąć leczenie hormonalne i/lub chirurgiczne, a także dążą do podjęcia działań prawnych w celu korekty płci metrykalnej.
Diagnoza psychoseksuologiczna może pomóc lub jest konieczna w:
Diagnoza psychoseksuologiczna Bydgoszcz - Propsyche.
Opinie dla osób transpłciowych w Bydgoszczy
W Propsyche diagnozy i opinie dla osób transpłciowych przygotowujemy w minimum dwuosobowym zespole. Część procedur przeprowadza jeden psychoseksuolog, część drugi specjalista. Ma to na celu zapewnienie wysokiej jakości naszych opinii i przedstawienie możliwie jak najpełniejszego opisu funkcjonowania osoby diagnozowanej.
Zaczynamy zazwyczaj od spotkań, na których omawiamy historię życia i rozwój osoby diagnozowanej. Wywiad przeprowadzany jest na 3-6 spotkaniach, których czas trwania waha się od godziny do półtorej. Spotkania te prowadzone są przez tę samą osobę w odstępach tygodnia lub dwóch. W międzyczasie wykonywane są inne procedury, jak chociażby testy psychologiczne.
Rozłożenie spotkań diagnostycznych w czasie pozwala także na obserwację osoby diagnozowanej. Psycholog może wówczas ocenić stałość objawów i doświadczeń, uzyskując w ten sposób pełniejszy obraz.
Diagnoza psychoseksuologiczna Bydgoszcz - Propsyche.
Diagnoza psychoseksuologiczna Bydgoszcz - Propsyche.

Wywiad psychoseksuologiczny w Propsyche Bydgoszcz

Czasami nasze życie sekusualne nie przynosi nam satysfakcji. Zdarza się, że nie do końca wiemy co jest tego przyczyną. Wtedy można zdecydować się na kontakt ze specjalistą i w spokoju, z uważnością przyjrzeć się tej sferze życia, aby móc dojść do natury problemów i spróbować nakreślić plan działania, terapii, który pozwoli poprawić zadowolenie z życia seksualnego.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie diagnozy psychologicznej w Propsyche.

Wśród problemów, o jakich mówi się w gabinecie psychoseksuologicznym są między innymi: brak lub utrata potrzeb seksualnych, trudności w osiąganiu orgazmu, odczuwanie lęku/niechęci przed współżyciem, przedwczesny/opóźniony wytrysk i zaburzenia erekcji, nadmierny popęd seksualny, uzależnienie od seksu, kompulsywna masturbacja, nietypowe potrzeby seksualne, które prowadzą do cierpienia, niekontrolowane korzystanie z pornografii, odczuwanie bólu podczas stosunku.
 
W Propsyche oferujemy także wsparcie dla osób nieheteroseksualnych i ich rodzin, wsparcie dla osób transpłciowych, interseksualnych i ich rodzin, konsultacje dla rodziców dotyczące rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, psychoterapię dla osób transpłciowych i różnorodnych płciowo, włączając w to doradztwo i wsparcie w tranzycji.

Cała diagnoza psychoseksuologiczna trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy (z czasem na przygotowanie opinii) i rozłożona jest na kilka do kilkunastu sesji diagnostycznych. Czas ten jest poświęcony nie tylko na diagnozę transpłciowości i rozpoznanie dysforii płciowej, ale także na takie przeprowadzenie diagnozy psychoseksuologicznej, które pozwoli dodatkowo na ocenę mocnych i słabych stron osoby oraz zidentyfikuje potencjalne trudności psychologiczne, które mogą utrudniać proces tranzycji.

Przygotowujemy opinie dla osób transpłciowych zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, aktualną wiedzą medyczną i psychologiczną oraz w oparciu o wytyczne World Professional Association for Transgender Health opublikowane w 2001 r. jako Standards of Care for Gender Identity Disorders.

Zazwyczaj na początku pyta o historię życia i rozwój osoby diagnozowanej. Szczególnie ważny jest tzw. życiorys seksualny, w trakcie tej części specjalista skupia się w szczególności na seksuologicznych aspektach rozwoju. Poza kwestiami seksuologicznymi omawiane są m.in.: obecna i wcześniejsza sytuacja życiowa, sposoby radzenia sobie w szkole, relacje z bliskimi, przyjaciółmi, zainteresowania, sposoby radzenia sobie ze stresem, historia leczenia medycznego i psychiatrycznego.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 

Błędem popełnianym przez niektóre osoby diagnozowane, w obawie, że nie zostaną zakwalifikowane na leczenie hormonalne, jest zatajanie niektórych aspektów funkcjonowania. Przykładowo, osoba może nie wspomnieć o tym, że ma wątpliwości, co do tranzycji albo że miewa myśli samobójcze. Osoby przychodzące na diagnozę mogą tak robić ponieważ boją się, że gdy usłyszy o tym psycholog, uzna, że nie są spełnione kryteria, pozwalające skierować osobę na terapię hormonalną. To mit, który w praktyce bardzo utrudnia diagnozę i może sprawić, że w konsekwencji osoba diagnozowana wyda się niewiarygodna, manipulująca, zachęcając psychologa do wydłużenia okresu obserwacji i przedłużając tym samym czas opinii. Taka postawa nie pozwala też psychologowi na omówienie z osobą badaną sposobów poradzenia sobie z tymi trudnościami.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche