Nakielska 175a, Bydgoszcz kontakt@pro-psyche.pl 790 219 220

Diagnoza neuropsychologiczna

Badanie neuropsychologiczne, neuropsycholog Bydgoszcz

Diagnostyka neuropsychologiczna jest specjalistyczną formą diagnozy psychologicznej, która łączy w sobie wiedzę z zakresu neurologii klinicznej  psychiatrii i psychologii poznawczej. Jej głównym celem jest ocena funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego pod kątem sprawności układu nerwowego. W szczególności neuropsycholog zainteresowany jest oceną funkcjonowania pacjenta w takich aspektach jak sprawność myślenia, rozumienie mowy i sprawności językowych, pamięci, uwagi itp.

W PROPSYCHE specjalizujemy się w diagnozie neuropsychologicznej przeprowadzanej na potrzeby potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń otępiennych u osób starszych. Badamy pacjentów na zlecenie innych specjalistów, takich jak neurolog czy psychiatra, wspomagając postawienie przez nich rozpoznania zaburzeń otępiennych i/lub innych chorób układu nerwowego, które wpływają na obniżenie sprawności funkcji poznawczych.

Badanie neuropsychologiczne dostarcza ważnych informacji lekarzowi w procesie różnicowania przyczyny otępienia oraz włączenia właściwego leczenia. Do przyczyn otępienia zaliczają się m.in.:

  • choroba Alzheimera – wywołuje otępienie o typie alzheimerowskim,
  • choroba Picka i podobne do niej zaburzenia prowadzące do degeneracji płatów skroniowych i czołowych,
  • zmiany naczyniowe w mózgu (otępienie naczyniopochodne),
  • choroba Parkinsona,
  • choroba ciał Lewy’ego (otępienie z ciałami Lewy’ego),
  • zaburzenia metaboliczne i inne (np. cukrzyca, zakażenie HIV, niedobór witamin).

Skontaktuj się i umów badanie:

mgr Łukasz Warchoł, psycholog, psychoterapeuta
(kom. 601 790 779)

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email