Często boimy się przyjmować leki przepisane przez psychiatrę. Dlaczego?

„Uzależnię się”, „zmieni się moja osobowość” – takie fałszywe przekonania na temat leków przepisywanych przez psychiatrów pojawiają się w głowach wielu osób. Twierdzenia te nie mają jednak nic wspólnego z prawdą i wywołują niepotrzebny lęk u cierpiących.

Bywa, że cierpienie emocjonalne, depresja, lęki i inne objawy znacznie utrudniają osobie codzienne funkcjonowanie, ale ze względu na obawy związane z leczeniem nie decyduje się ona na konsultację z psychiatrą. Czasami cierpiący niepokoją się tym, że lekarz przepisze im leki i dlatego unikają wizyty. Czemu tak wiele osób boi się leków psychiatrycznych? Pewnie bardzo przyczyniają się do tego filmy, w których często osoby leczące się na przykład na depresję przedstawiane są jako senne i nadmiernie uspokojone. Taki obraz nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością.

Osoby zgłaszające się do lekarza boją się również uzależnienia od leków oraz tego, że trzeba je będzie przyjmować do końca życia. Niektórzy uważają, że farmaceutyki przepisywane przez psychiatrę „zmieniają osobowość”. Te opinie nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Duży wybór leków

Nowoczesne leki działają tylko na ściśle określone funkcje mózgowia, nie mają wpływu na naszą osobowość i nie uzależniają. Psychiatra aktualnie ma spory wybór leków.

Pamiętajmy, że każdy lek może mieć skutki uboczne, nie są od nich wolne wydawane bez recepty popularne leki przeciwbólowe lub pastylki zalecane przez innych specjalistów: kardiologa, neurologa itd. W przypadku farmaceutyków przepisywanych przez lekarza, spokojnie omawiamy ze specjalistą możliwe objawy nieporządane, rozważamy prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Jeśli efekty uboczne pojawią się, to lekarz powie czy należy chwilę poczekać, ponieważ niepożądane objawy zwykle mijają, czy zmniejszyć dawkę leku albo zdecyduje o jego zmianie. Możliwości jest obecnie naprawdę wiele i nie warto się martwić na zapas. Tak samo przecież postępują inni specjaliści.

Nie jest też prawdą, że raz rozpoczęte leczenie psychiatryczne, trwać będzie do końca życia. W psychiatrii rzeczywiście leki przyjmuje się dłużej niż tylko do czasu ustąpienia objawów lub ich znacznego osłabienia, ale także przez pewien czas po tym (np. w czasie epizodu depresji oraz kilka miesięcy po nim). Chodzi o to, aby organizm odzyskał w pełni równowagę, a osoba mogła wrócić do normalnego przedchorobowego funkcjonowania. W ten sposób zmniejszamy także ryzyko nawrotu.

Tylko pod kontrolą lekarza

Jedna rzecz jest bardzo ważna: nie odstawiajmy leków samodzielnie. To istotne nie tylko w przypadku leków przepisywanych przez psychiatrów, ale wszystkich farmaceutyków. Najlepszy przykład to antybiotyki, zbyt wczesne zaprzestanie ich przyjmowania może narobić bardzo, bardzo dużo szkód. W przypadku wielu farmaceutyków nagłe odstawienie może wywołać powrót objawów albo złe samopoczucie. Aby tego uniknąć odstawiamy lek stopniowo, według wskazówek lekarza.

Jeśli chodzi o leki psychiatryczne, często pacjenci uważają je za tzw. ostatnią deskę ratunku. Farmakoterapia oczywiście nie jest dobra na wszystko i najlepsze efekty w łagodzeniu problemów psychicznych uzyskuje się poprzez połączenie różnych sposobów leczenia.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Zespół PROPSYCHE

Zespół specjalistów zdrowia psychicznego PROPSYCHE łączy profesjonalne kompetencje z zamiłowaniem do swojej pracy. Na blogu dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć blog nigdy nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, wierzymy, że bywa pomocny.

26 lutego 2021