Bóle kręgosłupa

Co może być przyczyną bólu kręgosłupa? – Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa? – Kto jest narażony na ból kręgosłupa? – Kiedy z bólem w okolicy kręgosłupa trzeba się udać do neurologa?

Ból kręgosłupa - leczenie w Bydgoszczy

Specjalistyczna pomoc dla dorosłych

Ból kręgosłupa, to przypadłość, na którą w pewnym momencie swojego życia skarży się prawie każdy. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, zgłoś się do lekarza, zanim ból uniemożliwi Ci satysfakcjonujące funkcjonowanie.  

Ból kręgosłupa może mieć wiele różnych przyczyn, spowodowany jest np.:
Neurolog Bydgoszcz - bóle kręgosłupa.
Bóle kręgosłupa - kiedy do neurologa?

Ból kręgosłupa kojarzy się z problemami ortopedycznymi. Jednak ten narząd to duża i skomplikowana struktura, dochodzi tu do ścisłego połączenia dwóch układów: ruchu i nerwowego. Ból występujący w obrębie tego elementu ciała może mieć różne pochodzenie. Neurolog może diagnozować i leczyć zaburzenia nerwowe, które wpływają na kręgosłup, takie jak: neuropatia, nerwobóle lub rwa kulszowa. Ortopeda leczy schorzenia mechaniczne kręgosłupa: przepuklina dysku, skolioza lub złamania kręgów. W niektórych przypadkach leczenie może wymagać współpracy między neurologiem a ortopedą, zwłaszcza gdy problem dotyczy zarówno struktury kręgosłupa, jak i funkcji nerwowej. 

Refizjo - fizjoterapia, masaż i terapia manualna w Bydgoszczy - fizjoterapeutka Angelika Płachecka.
Refizjo - fizjoterapia, masaż i terapia manualna w Bydgoszczy.

Bóle kręgosłupa - metody leczenia

Różne mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i różne sposoby leczenia, czasami łączy się kilka oddziaływań. Neurolog może przepisać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, miorelaksacyjne lub inne, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu kręgosłupa oraz zmniejszeniu stanu zapalnego. Można także stosować np. blokady nerwowe, które pomagają w złagodzeniu bólu poprzez zablokowanie przekazywania sygnałów bólowych do mózgu. Czasami neurolog zaleca terapię fizyczną, która pomaga we wzmocnieniu mięśni, poprawie elastyczności kręgosłupa oraz zmniejszeniu bólu poprzez odpowiednie ćwiczenia i techniki terapeutyczne. Jeśli ból kręgosłupa jest związany z chorobami takimi jak neuropatia cukrzycowa lub stwardnienie rozsiane, lekarz skupia się na chorobie podstawowej, co może prowadzić do zmniejszenia bólu. Ból może mieć także podłoże psychogenne, wtedy pomocna jest psychoterapia.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

Fizjoterapia, masaż i terapia manualna

Wejście do gabinetów oraz rejestracja dla Refizjo i Centrum Medycznego Propsyche są wspólne.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa.

Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta i dolegliwości jakie go sprowadzają do ośrodka zdrowia, a także wywiad rodzinny. Następnie lekarz może poprosić o rozebranie się do bielizny, aby wykonać pełne badanie fizykalne, czyli na przykład sprawdzić prawidłowość odruchów i koordynację ruchową.
Lekarz sprawdza młotkiem neurologicznym odruchy. Poza tym podczas badania fizykalnego neurolog może użyć stetoskopu, aby osłuchać tętnice szyjne, igły (oczywiście jednorazowej) lub kamertonu, aby zbadać czucie. Zdarza się, że neurolog zagląda pacjentowi do gardła, w ten sposób sprawdza odruchy podniebienne i gardłowe przy problemach z mową i połykaniem.

Przychodząc na pierwszą wizytę należy mieć przy sobie aktualną listę przyjmowanych leków, wraz z ich dawkami, wyniki ostatnich badań: krwi, rezonans lub rtg (nawet sprzed 2 lat). Ważne, by zabrać ze sobą wypisy szpitalne, nie tylko z oddziału neurologii, ale i z innych oddziałów. Poza tym warto sobie zapisać na kartce pytania do lekarza, dlatego, że czasem w trakcie wizyty z powodu stresu można zapomnieć o ważnych kwestiach.

Niektóre problemy ortopedyczne mogą wywoływać choroby neurologiczne, tak jak na przykład choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, w przypadku której uszkodzenie krążków międzykręgowych (tzw. dyskopatia), może wywołać ucisk na struktury nerwowe. Jej przebieg zależy od predyspozycji genetycznych, typu pracy, wieku, sprawności fizycznej, budowy ciała.

Na tego typu dolegliwości bardzo często cierpią osoby prowadzące siedzący tryb życia. Według szacunków specjalistów może być takich pacjentów coraz więcej, bo gros ludzi godzinami pochyla głowy nad telefonem, co nie jest obojętne dla organizmu.
Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa są zwyrodnienia. Wtedy lekarz bardzo często zaleca pacjentom ruch: spacery, pływanie, jogę, pilates oraz dietę, aby zredukować masę ciała.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Wiesz, że potrzebujesz pomocy, ale do kogo najlepiej się zwrócić? Kto będzie odpowiedni w danej sytuacji: psycholog, psychiatra, a może psychoterapeuta? Psychiatra Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia lekarskie oraz specjalizację z zakresu psychiatrii. Uprawniony jest do wystawiania recept na leki oraz takich dokumentów jak: zwolnienie lekarskie, skierowanie do

Czytaj więcej »